آژانس طراحی سایت وینت

تفاوت طراحی رابطه کاربری با تجربه کاربری چیست؟

تفاوت طراحی رابطه کاربری با تجربه کاربری

تفاوت طراحی رابطه کاربری با تجربه کاربری چیست؟

مسلما شما هم این صحبت ها را در گفت و گو با دوستان خود زیاد شنیده اید که مثلا یک وب سایت یا یک برنامه رابط کاربری خوبی دارد یا اینکه تجربه کاربری آن ضعیف است . در این مقاله قصد داریم تا به بررسی کامل تفاوت طراحی رابطه کاربری با تجربه کاربری بپردازیم . رابط کاربری یا در اصطلاح UI و تجربه کاربری یا UX هر دو برای دستیابی به ارائه یک محصول خوب به کاربر ضروری هستند هر چند که نقش ها و وظایف آنها با یکدیگر تفاوت های زیادی دارد . ساخت تجربه کاربری در طراحی وب سایت  یک موضوع تحلیلی و تکنیکی است در صورتی که رابط کاربری بیشتر به مباحث مربوط به شکل و شمایل سیستم مربوط می شود .

فرض کنید که یک محصول مانند بدن انسان باشد بدین ترتیب کد ها همانند استخوان هایی هستند که به بدن شکل می دهند و اندام ها نیز نشان دهنده طراحی تجربه کاربری است و وظیفه آنها بهینه سازی و اندازه گیری ورودی ها به بدن انسان برای بقا خواهد بود . رابط کاربری نیز مانند شکل بیرونی بدن انسان مانند احساسات و عکس العمل ها خواهد بود . یکی از موسسین شرکت foster.fm به نام راهول ورشنی در این باره می گوید که :

یکی از گیج کننده ترین کار ها در شغل ما ساخت رابط کاربری و تجربه کاربری است چرا که بسیاری از افراد این دو مفهوم را با هم اشتباه می گیرند . یک رابط کاربری بدون تجربه کاربری درست مانند نقاشی است که بدون هیچ فکر و طرحی تنها قلمش را به روی بوم نقاشی می کشد . در حالی که یک تجربه کاربری  مثل یک قالب مجسمه تو خالی است . در واقع احساس خوب کاربر از محصول در گام اول با طراحی تجربه کاری خوب شروع می شود و در ادامه با طراحی رابط کاربری خوب تکمیل می شود .

تجربه کاربری یا همان UX چیست ؟

مطابق آنچه در ویکی پدیا ذکر شده است طراحی تجربه کاربر (UXD یا UED) به فرآیند بالاتر بردن رضایت مشتری و بهبود قابلیت استفاده همراه با سادگی در تعامل بین مشتری و محصول برای لذت بردن بیشتر کاربر به کار می رود . شاید به نظر شما این تعریف کمی مبهم به نظر برسد چرا که در آن هیچ اشاره ای به مباحث تکنولوژی یا مفاهیم دیجیتال نشده است اما خوب خلاصه کردن یک پروسه طولانی در قالب چند کلمه کوتاه همیشه کاری سخت به شمار می رود . برخی از ابهامات و سوالاتی که در این تعاریف وجود دارد به دلیل تازه بودن این مفهوم است . دن نورمن موسس گروه مشاور طراحی نیلسون درباره اهمیت یک تجربه کاربری خوب چنین می گوید :

تمام بحث های ارتباط کاربر با شرکت سازنده و خدمات استفاده شده شامل تجربه کاربری می شود .

در واقع طراح تجربه کاربری باید دائما در پروسه تحقیق و توسعه شرکت داشته باشد چرا که این مفهوم بیشتر یک تعریف در حوزه علوم شناختی به شمار می رود که البته در دنیای دیجیتال استفاده می شود .

رابط کاربری UI چیست؟

رابط کاربری مفهوم قدیمی تری نسبت به تجربه کاربری به شمار می رود اما هنوز هم به علت برداشت های غلطی که از ان می شود پیدا کردن پاسخ دقیق این سوال که رابط کاربری چه چیزی است هنوز هم کمی دشوار است . همان طور که گفتیم تجربه کاربری بیشتر بر بهینه سازی محصول برای استفاده بهتر کاربر متمرکز است و با این تعریف باید رابط کاربری را مکمل تجربه کاربری بدانیم . رابط کاربری شکل و ظاهر محصول را هدف قرار می دهد تا باعث جذاب تر شدن آن شود .

بر خلاف تجربه کاربری رابط کاربری یک مفهوم کاملا دیجیتال است که برای هر محصولی در این زمینه کاملا ضروری به شمار می رود . هر چند که بالاتر بدن اعتماد به محصول وظیفه رابط کاربری نیست اما می تواند بر این موضوع نیز بسیار موثر باشد . آخرین کاری که یک طراح رابط کاربری باید انجام دهد پیاده سازی آن طرح با کمک یک توسعه دهنده است . بنابراین باید طراح از کد نویسی نیز چیز هایی متوجه باشد در حالی که طراح تجربه کاربری نیازی به این کار ندارد . علاوه بر این موضوعات رابط کاربری در طول زمان نیز بهبود پیدا می کند که حاصل استفاده کاربران از آن محصول خواهد بود .

تفاوت طراحی رابطه کاربری با تجربه کاربری

به طور کلی طراحی رابط کاربری سه بخش از محصول را شامل می شود :

Sense : کنش و واکنش محصول درباره ورودی کاربر و یا محیط های نمایشی را شامل می شود .

Skin: نمایش گرافیکی و بصری محصول را شامل می شود .

Makeup : دستور العمل ها و نکاتی را شامل می شود که کمک می کند کاربر تجربه بهتری داشته باشد .

رابط کاربری و تجربه کاربری مکمل یکدیگر هستند ، بنابراین همان طور که گفته شد UI و UX مکمل یکدگیر هستند که هر دوی آنها برای ارائه یک تجربه دوست داشتنی به کاربر ضروری خواهد بود و نمی توان یکی را بر دیگری بهتر دانست . هلگا مورنو در مقاله ای درباره تفاوت رابط کاربری و تجربه کاربری می گوید که :

چیزی که شکل آن عالی است اما کار کردن با آن سخت است رابط کاربری خوب و تجربه کاربری ضعیفی دارد و بر خلاف آن چیزی که کار کردن با ان ساده ولی ظاهر آن بد باشد تجربه کاربری خوب و رابط کاربری ضعیفی دارد .

تفاوت طراحی رابطه کاربری با تجربه کاربری چیست؟

عناوین و افتخارات طراحی سایت وینت

ایزو وینت
جشنواره وب ایران
 اصالت نامه وینت در یونسکو
دارای نشان EFMD