آژانس طراحی سایت وینت

بررسی ریسپانسیو بودن سایت

Mobile-Friendly Test بررسی ریسپانسیو بودن سایت
تعریف سایت واکنش گرا یا Responsive

در طراحی سایت واکنش گرا اجزای سایت به صورت شناور طراحی می‌شود، که باعث تنظیم عرض صفحه، سایز متن و … در ابعاد مختلف می شود. این نوع سبک طراحی که امروزه یک استاندارد به شمار میرود جهت نمایش صحیح سایت در دستگاه های مختلف مانند تبلت، موبایل، لپ تاپ، تلویزیون های هوشمند و همچنین تغییر رزولوشن ها مورد استفاده قرار می گیرد که در سئو سایت و ارتقا رتبه در گوگل نیز موثر است.

اهمیت طراحی سایت واکنش گرا

با توجه به گسترش کاربرد گوشی های هوشمند ، تبلت ها و سایر دستگاههایی که به اینترنت متصل میشوند، نیاز است تا وب سایت ها نیز در تمام این دستگاه ها به صورت صحیح و منظم نمایش داده شوند. این امر مسلما رضایت کاربران را به دنبال دارد و با توجه به اینکه گوگل در تلاش است تا سایت های کاربرپسند را در صدر نتایج نمایش دهد ، واکنش گرا بودن سایت در بهبود سئو سایت تاثیر مثبت خواهد داشت.

بررسی ریسپانسیو بودن سایت
4.8 | از 6 رای

تاریخچه بررسی ریسپانسیو بودن سایت

گوگل در سال 2009 برای اولین بار ابزاری برای اندازه گیری سرعت و قابلیت های صفحات طراحی کرد و آن را با نام Page Speed tool روانه بازار کرد . در ژانویه سال 2015 گوگل نسخه دوم این ابزار را با نامی جدید به نام page speed insights منتشر کرد تا علاوه بر بررسی سرعت به صاحبان سایت کمک کند تا سایت خود را متناسب با استاندارد های موبایل نیز طراحی کنند.

الگوریتم Mobile Friendly

الگوریت mobile friendly گوگل که در 21 آپریل منتشر شده است تنها بر روی نتایجی که در موبایل ها دیده می شود تاثیر دارد. بدین ترتیب اگر سایت شما متناسب با موبایل ها نبود جایگاه خود را در جستجو های موبایلی از دست می داد و برعکس اگر استاندارد های Mobile friendly به خوبی در وب سایت شما به کار برده شده بود جایگاه بالاتری در موبایل به دست می آورد.

در حال حاضر گوگل از فایل robot.txt برای بررسی متناسب بودن وب سایت با موبایل استفاده نمی کند بلکه صفحات را بر مبنای چگونگی مشاهده سایت توسط کاربران واقعی بنا می کند . البته مطمئنا در آینده دیگر چنین چیزی وجود نخواهد داشت و ربات های گوگل برای تشخیص متناسب بودن سایت با موبایل به کار می روند و به همین دلیل است که گوگل ادرس جداگانه برای نسخه موبایل را تایید نمی کند و تاکید ویژه ای بر طراحی ریسپانسیو دارد .

بررسی ریسپانسیو بودن سایت

برای بررسی ریسپانسیو بودن سایت می توانید از ابزاری به نام Mobile Friendly Test نیز استفاده کنید . این ابزار با تقلید از ربات های گوگل به شما کمک می کند تا فایل های مهمی را که توسط robot.txt  مسدود شده اند را پیدا کنید چرا که عدم وجود این فایل ها باعث نمایش نامناسب سایت در موبایل می شود .

اگر یک سایت در این بخش نمره قبولی را بتواند کسب کند در کنار لینک آن در موبایل عبارت Mobile Friendly ظاهر می شود که باعث افزایش رضایت کاربران ، بهبود تجربه کاربری و از همه مهم تر ارتقا رتبه سایت شما در گوگل میشود.

بررسی ریسپانسیو بودن سایت