آژانس طراحی سایت وینت

پسورد قوی و ایمن !

اسنتخاب پسورد قوی
4.5 | از 35 رای

پسورد قوی گذرواژه امنامروزه با فراگیر شدن اینترنت و نقش آن در زندگی شخصی و کاری ما اهمیت انتخاب گذرواژه امن برای همه افراد مشخص است و یکی از رایج ترین راههای دسترسی به اطلاعات شخصی یافتن کلمه عبور شماست شاید خیلی از سرویس هایی که ما در طول روز از آن استفاده می کنیم مانند سرویس  Gmail   از امنیت بالایی برخوردار باشند ولی همیشه راهی برای هک کردن آنها وجود داشته و مسئله ای دیگر اینکه بسیاری از افراد کلمات عبور یکسانی را در فضای مجازی برای خود انتخاب می کنند و هکر ها با بدست آوردن یک پسورد از یکی از سایتهایی که شما در آن ثبت نام کرده اید و امنیت کافی نداشته است به سایر حساب های کاربری شما دست پیدا می کند . یکی از رایج ترین راههای بدست اوردن پسورد حملات بروت فورس Brute Force می باشد که در بخشی دیگر آن را توضیح خواهیم داد و در این بخش می خواهیم راه کارهایی برای امنیت گذرواژه ها را ارائه دهیم تا بتوانیم با خیال راحت در فضای مجازی تبادل اطلاعات کنیم .

توصیه های رایج در مورد انتخاب گذرواژه امن

1. گذرواژه بایستی حداقل دوازده کاراکتر داشته باشد

شما باید گذرواژه ای‌انتخاب کنید که‌به اندازه کافی طولانی باشد. هیچ مقدار حداقلی وجود ندارد که همه با آن موافق باشند٬ اما عموما بهتر است که پسوردهایتان حداقل 12 تا 14 کاراکتر باشند. اگر طول رمز عبور از این هم بیشتر شد٬ طبیعتا امنیت بالاتری را به‌همراه خواهد داشت.

2. گذرواژه  بهتر است ترکیبی از اعداد٬ علائم٬ حروف بزرگ و حروف کوچک باشد

سعی کنید از ترکیبی‌از انواع کاراکترهای مختلف استفاده کنید تا هک کردن رمز عبور شما سخت تر شود.

3. یک کلمه معنادار یا ترکیبی از چند کلمه معنادار نباشد

از به‌کار بردن کلمات معنی دار ساده و یا ترکیبی‌از چندتای آنها در ساخت گذرواژه خودداری کنید. استفاده از هر کلمه معناداری واقعا اشتباه است و ترکیب چندتای آنها که یک عبارت ساده را هم بسازد٬ اشتباهی دیگر. برای مثال “book” یک رمزعبور بسیار ضعیف است و به راحتی هک می شود؛ در عین حال “note book” هم بسیار نامناسب است.

4. از کاراکترهای جایگزینی که واضح هستند در آن استفاده نشده باشد

برخی کاراکترها را به‌دلیل شباهت ظاهری به‌یکدیگر می توان جابجا کرد. مثلا 0 (عدد صفر) و O (حرف الفبای انگلیسی) به هم بسیار شبیه هستند. پس بهتر است در انتخاب رمز عبور٬ عبارت هایی مثل “h0use” هم خودداری کنید. چون اگر هکر احساس کند رمز شما چیزی شبیه به کلمه house است٬ تمامی جایگزین های ممکن و شبیه به کاراکترهای موجود را تست می کند.

[icon_list title=”راه کارهای بهتر ! ” image=”” icon=”icon-ok-circle”]یک ترفند برای ساخت گذرواژه قوی (برای امنیت) و ساده (برای به‌خاطر سپردن[/icon_list]

اگر بخواهیم فقط از راهنمایی های قبلی استفاده کنیم٬ بسیار ساده می توانیم گذرواژه  های‌سخت ایجاد کنیم. کافی است که انگشتانتان را به‌صورت نامنظم روی کیبورد فشار دهید تا یک رمز عبور قوی مثل 1c!F^H#A)LMTRQ[] ایجاد کنید. این گذرواژه بسیار مناسب به نظر می رسد؛ چرا که 16 کاراکتر دارد٬ ترکیبی‌از انواع مختلف کاراکتر است و به دلیل بی معنی بودن آن٬ حدس زدنش بسیار سخت است.
تنها مشکلی که وجود دارد این است که این گذرواژه را چطور حفظ کنیم. اگر فرض کنیم که شما حافظه تصویری فوق العاده ای نداشته باشید٬ باید زمان بسیاری را صرف به خاطر سپردن این گذرواژه کنید. برنامه هایی وجود دارند که‌از این نوع رمزهای عبور قوی به‌صورت تصادفی (رندوم) درست می کنند و اگراز یک اپلیکیشن مدیریت رمز عبور استفاده می کنید٬ می توانند برای شما مناسب باشند.
برای ایجاد یک رمز عبور که بتوانید آن را به راحتی به‌خاطر بسپارید٬ نیاز است که کمی فکر کنید. شما نمی خواهید از عبارات ساده و واضح و یا کلمات معنی دار استفاده کنید. بنابراین روشی را بیان می کنیم که به کمک یک ترفند٬ بتوانید رمز عبور مناسب بسازید.
برای مثال ممکن است به خاطر سپردن این جمله برای شما بسیار ساده باشد:
“I have bought my first computer when i was 13 for 300 $”
(من اولین کامپیوترم را زمانی که 13 ساله بودم خریدم.)
حالا می توانید با استفاده از حرف اول هر کلمه آن را به یک پسورد تبدیل کنید و در نتیجه رمز عبور شما Ihbmfcwiw13f300$  خواهد بود. این یک گذرواژه قوی با 16 کاراکتر است. قطعا یک رمز عبور تصادفی بهتر از این٬ می تواند شامل تعداد بیشتری عدد و علائم و حروف بزرگ٬ به صورت پراکنده باشد؛ اما این پسورد هم به هیچ وجه نامناسب نیست. حالا شما فقط نیاز دارید که دو جمله ساده را به خاطر بسپرید و در نتیجه به خاطر سپردن آن راحت خواهد بود.

 در نهایت برای بررسی امنیت کلمه عبور خود می توانید از وب سایت  Password meter  استفاده نمائید.

Password قوی و امن

پسورد قوی و ایمن !

2 thoughts on “پسورد قوی و ایمن !

Leave a Reply

Your email address will not be published.

عناوین و افتخارات طراحی سایت وینت

ایزو وینت
جشنواره وب ایران
 اصالت نامه وینت در یونسکو
دارای نشان EFMD