آژانس طراحی سایت وینت

CTR چیست ، و چه تاثیری بر رتبه های گوگل دارد ؟

CTR

CTR چیست ؟
CTR چیست ، و چه تاثیری بر رتبه های گوگل دارد ؟
4.8 | از 25 رای

امروزه اهمیت بازاریابی اینترنتی و رتبه های گوگل بر هیچکس پوشیده نیست و دغدغه بسیاری از مدیران و بازاریابان می باشد. و آشنایی با اصطلاحات و واژگان مربوط به آن بسیار مهم است، در این بخش درنظر داریم شما مفهوم را  CTR آشنا کنیم ، آن را برای وب سایت ها محاسبه نماییم و به بررسی تاثیر آن در تغییرات رتبه های گوگل بپردازیم.

CTR چیست ؟

Click-through rate (CTR) یا نرخ کلیک به نسبت کلیک کاربران به تعداد نمایش لینک در نتایج جستجو ها می گویند ، به عنوان مثال وب سایتی در نتیجه ی جستجوی های گوگل در کلمه ی “خرید لوازم آرایشی” 2000 بار ظاهر شده است و تعداد کلیک روی لینک آن 170 بار بوده است CTR آن می شود 20 درصد، یعنی 20 در صد جستجو کنندگان روی لینک این وب سایت کلیک کرده اند.

پس فرمول محاسبه ی CTR می شود

 تعداد کلیک % تعدا نمایش  = CTR

تاثیر CTR بر سئو و رتبه های گوگل

از آنجایی که گوگل نتایج را بر حسب عکس العمل کاربران تا حد بسیاری تغییر می دهد توجه و اهمیت به CTR نیز می تواند تاثیر بسزایی در رتبه های شما داشته باشد و بالا بودن آن به معنای این است که شما برای آن جستجو نتیجه ی مناسبی بوده اید و استحقاق بهبود رتبه در آن کلمه را دارید. در صورتی که کسب و کار اینترنتی شما نوپا است و نام وب سایتتان معروف نمی باشد، برندینگ و تبلیغات روی نام سایت شما می تواند تاثیر مطلوبی در CTR و در نتیجه سئو سایت شما داشته باشد.

تجربه ی کاربری را در اولویت قرار دهید!

اهمیت به تجربه ی کاربری و جلب رضایت آنان باز هم مثل همیشه می تواند به کمک شما بیاید و بر نرخ کلیک و رتبه ها تاثیر بگذارد.
تصور کنید موضوعی را در رابطه با گوشی های هوشمند جستجو کرده اید و در میان نتایج بدست آمده با وب سایتی جامع کامل، با طراحی بی نظیر روربرو می شوید که نویسنده ی آن به تمام سوالات شما به طور واضح پاسخ داده و در مقابل با سایت دیگری روبرو می شوید که اصلا مرتبط با سوال شما نبوده و با استفاده از ترفندهای سئو کلاه سیاه در آن نتایج موفق به کسب رتبه شده است. در اینجا شما به احتمال زیاد از این سایت خارج می شوید و بانس ریت این سایت را بالا می برید!

و در ادامه اگر موضوعی مشابه را جستجو کنید و مجددا در نتایج جستجو هر دو وب سایت را مشاهده کنید دیگر روی لینک سایت دوم کلیک نخواهید کرد و به دنبال لینکی از سایت معتبر و قابل اطمینان می گردید . گوگل اهمیت زیادی به این عکس العمل های کاربران قائل است و نتایج را بر اساس آن تعیین خواهد داد.